שלום, שמי נתן דביר, מורה למדעים, בעל תואר שני ויזם בתחילת דרכו. אני שמח להציג בפניכם את היוזמה חינוכית-טכנולוגית “שואלים – הפורום המדעי של ילדי ישראל”.

היוזמה “שואלים” החלה את דרכה במסגרת התוכנית Edstart מרכז של משרד החינוך בשנת תשע”ט וזכתה במקום הראשון בתחרות המיזמים. מטרת היוזמה – למידת מדעים בצורה משמעותית ורלוונטית, מבוססת על הפדגוגיה מוטת העתיד באמצעות שאילת השאלות. למרות שאנחנו אומת הסטארטאפ והמצאנו מובילאי ושלחנו חללית לירח, בשטח ישנו מחסור במדענים בצה”ל, באקדמיה ובתעשיה. הפתרון שמציעה היוזמה הוא עידוד שאילת השאלות באמצעות פורום מדעי שמבוסס על אתר אינטרנט ומיועד לתלמידי כיתות ג-ט. בין המאפיינים של הפורום הם: הבניה של שאילת השאלות וחיפוש התשובות באינטרנט, אלמנטים של משחוק וליווי של צוות פדגוגי-מקצועי.

במהלך השנה האחרונה במסגרת פיתוח היוזמה התקיים אירוע שיא: חידון מידענות במדעים נושא פרסים. הייחודיות של החידון התבטאה בכך שהילדים הם אלה ששאלו את השאלות ואילו את התשובות היו צריכים לחפש באינטרנט בתוך זמן קצוב. הייתה התעניינות רבה בקרב בתי ספר. לשלב הגמר עלו שלושה בתי ספר: “הרעות” מכרמיאל, “ברכה בנות” מברכה ו”נחשון בנים” מקדומים.

היוזמה “שואלים” סיימה את שלב האפיון והעיצוב בחברת מטריקס ונערכת לשלב הפיתוח. נשמח לשיתוף פעולה בקידום היוזמה.